16 Ocak 2010 Cumartesi

Meral'ın Kardan Adam Pastası

Sevgili Şeker Pasta 'dan ...


Birgün önceden klasik şeker hamuru tarifimden bir gece önceden şeker hamurumu hazırladım.

Ertesi gün fazla vaktim olmadığından hazı pastaban aldım ve işe koyuldum. küçük keklerden 2 tane kullandım keserek istediğim büyüklükte kek hazırladım.


KREMA:


ganaj kullandım bu şeferki biraz daha farklı bir tarif
bu pasta için geçerli malzemeyi yazıyorum unutmayın bu 2 pasta biyiklüğünde eğer 1 pasta yapacaksanız yarım ölçü kullanın.


400 gr çikolata
400 gr krema
1 poşet krem şanti
yarım su bardağı süt

kremayı ısıtıyoruz içine kırdığımız çikolataları ekleyip iyice karıştırıyoruz. 1 saat kadar oda ısısında inlenmeye bırakıyoruz. kremşantiyi sütle cırpıp onuda buzdolabında beklemeye bırakıyoruz daha sonra ikisini birleştiriyoruz ve içine yarım şişe81 ml) sıvı vanilya(büyük markatlerde bulabilirsiniz) ekleyip kullanmaya başlayabilirsiniz.

şimdi keklteki o cıbuklar ne diyeceksiniz onlar aslında çöp şiş için kullanılan kürdan şişler burdaki fonksiyonu kardan adamın kafasını sabitlemek keştiğim kekleri şişlerden gecirerek kremalarını sürdümdaha sonra kalan kek parcalarını ufaladım içine biraz krema koyup bulamaç halinde bir karışım elde ettim pastama yuvarlak bir şekil verdim. baş içinde aynı işlemi tekrarladım onun içine şiş koymadım tabi.

daha sonra bunlar buzdolabında soğumayı beklerken butter cream hazırladım (tarifine üzerine tıklayarak bakabilirsiniz)

pastanın son katmanını içine biraz kakao karıştırdığım butter cream ile yaptım

bu parçayı şeker hamuru ile kapladım daha sonra pastanın içine yerleştirdiğim cubukların üzerine mukavvadan kestiğim yuvarlağı strech film ile kaplayıp koydum üzerine ikinci pastayı şeker hamuruyla kaplayıp bedene oturtum bu sayede kardan adamın kafası sabitlenmiş oldu.

renklendirdiğim şeker hamuruyla kardan adamın atkı ve beresini yaptım.gözlerini yapmak için ise cikolata kaplı fındıklardan yararlandım


AFİYET OLSUN...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder